Sundythen 13 września 2019. Zaczynamy.

Początek września poświęcony był przygotowaniu terenu. Zamierzony zakres badań podczas tegorocznej ekspedycji jest na tyle szeroki, że musieliśmy włożyć bardzo dużo pracy zanim można było przystąpić do otwierania wykopów.

13-go od rana, posiłkując się zakontraktowanymi środkami technicznymi, przygotowaliśmy 9 wykopów archeologicznych o łącznej powierzchni ok. 4 arów.

sundythen_2019_2_fot_1

Ile powierzchni zostanie ostatecznie przebadanej – zobaczymy za niecałe trzy tygodnie. Ostatnio tak dużą ekspedycję przeprowadziliśmy w olsztyńskim Lesie Miejskim w 2013 roku. Mamy tym razem mniejszy zespół osobowy niż wówczas, ale jesteśmy bardzo dobrze zorganizowani.

sundythen_2019_2_fot_2

Kampanii 2019 towarzyszą zakrojone na szeroką skalę badania geofizyczne terenu osady.

Dzięki geofizyce niemal wszystkie odkryte wykopy są trafione, tak nam się przynajmniej na razie wydaje. Czas i łopaty zweryfikują za kilkanaście dni to przekonanie. Tymczasem odsłaniają się przed nami pierwsze obiekty (o metodologii badań archeologicznych czyli temu co to „obiekt”, „warstwa”, „kultura archeologiczna” etc. opowiem w którymś z kolejnych wpisów).

sundythen_2019_2_fot_3

sundythen_2019_2_fot_4

Co zapowiadają? co nam opowiedzą o życiu mieszkańców osady nad brzegiem ich rzeki.

Alna – to najstarsza znana nazwa Łyny poświadczona w roku 1251 przy okazji wyznaczenia granic między biskupem warmińskim a zakonem krzyżackim [Codex Diplomaticus Warmiensis Tom I, nr 26]. Biorąc pod uwagę, że historia naszej osady kończy się mniej więcej 100 lat wcześniej możemy ostrożnie przyjąć, że ktoś kto siedział prawie tysiąc lat temu przy odkopywanym teraz przez nas palenisku tak ją właśnie nazywał.

TROCHĘ O BADANIACH GEOFIZYCZNYCH

Dzięki zaangażowaniu środków europejskich z programu współpracy transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 mogliśmy zrealizować w tegorocznej kampanii badania geofizyczne stanowiska w Lesie Miejskim.

Na czym to polega?  

Pierwsze badania geofizyczne stanowiska archeologicznego w Polsce przeprowadzono już w 1960 roku w Kaliszu. Wykorzystano wówczas jedną z kilku metod badań – metodę elektrooporową. Rok później zastosowano na stanowisku w Nowej Słupi metodę magnetyczną.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s