ODYSEJA BAŁTYCKA czyli o tym jak znowu wróciliśmy do Lasu Miejskiego

Badania wczesnośredniowiecznego zespołu osadniczego w olsztyńskim Lesie Miejskim prowadzimy od 2006 roku. Wkrótce opowiem bardziej szczegółowo o historii badań, ale teraz parę słów o bieżącym projekcie. Ekspedycja archeologiczna 2019 – 2020 stała się możliwa dzięki włączeniu programu archeologicznego w ramy projektu Odyseja Bałtycka – tworzenie wspólnego obszaru kulturowego i historycznego, który realizujemy wspólnie z:

 1. Administracją Starostwa Powiatowego w Zielonogradsku (partner wiodący)
  zlenogradsk
 2. Bałtyckim Uniwersytetem Federalnym im. Immanuela Kanta w Kaliningradzie
  БФУ_им._Канта_лого
 3. Gminą Olsztyn
  Olsztyn-logo-UM
 4. Kaliningradzką Organizacją Publiczną „Centrum Rekonstrukcji Historycznej”
  kaup_logo
 5. Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu
  muzeum-elblag-logo

odys-balt-logo

Projekt jest realizowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 finansowanego ze środków Unii Europejskiej. To drugi projekt transgraniczny, w którym bierze udział Towarzystwo Naukowe Pruthenia.

Nasz projekt otrzymał wsparcie finansowe Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Narodowego Instytutu Wolności

PROO_WiM_baner

Prace nad nim rozpoczęliśmy już w roku 2017. Chociaż nasze pierwotne zamierzenia musieliśmy znacznie okroić, to i tak zrealizujemy kilka interesujących inicjatyw. W ramach Odysei Bałtyckiej po dwóch stronach granicy, to znaczy w regionie warmińsko-mazurskim oraz w Obwodzie Kaliningradzkim powstaną szlaki turystyki historycznej i kulturowej – w naszej części dawnych ziem pruskich poświęcone prehistoryczny i średniowiecznym plemionom pruskim. Na szlaku będzie nam towarzyszyła aplikacja WEB, która nie tylko pozwoli odkrywać tajemniczy świat Prusów, ale także dostarczy informacji o punktach obsługi turystycznej położonych w okolicy opisanych obiektów pruskiego dziedzictwa kulturowego. Drugim ważnym przedsięwzięciem projektowym, w którego realizację zaangażowane jest Towarzystwo jest program, któremu nadaliśmy nazwę Prussia Design. W ramach tego działania przygotujemy katalog motywów i wzorów materialnego dziedzictwa kulturowego dawnych ziem pruskich, obejmujący najstarsze kultury archeologiczne, znane z terenu ziem pruskich aż po średniowieczną kulturę pruską. Zostanie on bezpłatnie udostępniony wszystkim zainteresowanym, aby mógł stanowić inspirację dla tworzenia nie tylko pamiątek regionalnych, ale także przedmiotów codziennego użytku. Naszym marzeniem jest, by pruskie motywy zdobiące przed setkami i tysiącami lat naczynia, biżuterię i inne przedmioty codziennego i świątecznego użytku stały się trwałym elementem codzienności naszego regionu, kształtując tym samym jego specyfikę i oryginalny klimat kulturowy. Na dobry początek zaplanowaliśmy w projekcie przygotowanie w ramach warsztatów designerskich kilka prototypów różnych przedmiotów wykorzystujących te zapomniane elementy dziedzictwa kulturowego tych ziem.

Wreszcie Sundythen. To stanowisko archeologiczne jest od momentu odkrycia naszym oczkiem w głowie. Wracamy tu przy każdej możliwej sposobności. Badania realizowane w ramach projektu Odyseja Bałtycka nie tylko pozwolą nam poszerzyć naszą wiedzę o stanowisku, ale przede wszystkim pozwolą zebrać materiał, na podstawie którego nasz partner Gmina Olsztyn przygotuje wizualizację osady w Lesie Miejskim. Mamy nadzieję, że stanie się ona kiedyś, przy sprzyjających warunkach, początkiem parku archeologiczno-kulturowego Sundythen, który chcielibyśmy w tym miejscu utworzyć.

Tymczasem rozpoczynamy badania, które zaplanowaliśmy na dwa sezony. Ich pierwszą część – 20 dni badawczych – zrealizujemy w roku 2019, natomiast drugą – 8 dni – w roku 2020. Badania mają charakter otwarty, to znaczy niezależnie od zespołu archeologicznego każdego dnia kilka chętnych osób będzie mogło wziąć udział w pracach badawczych. Czekają nas również dni otwarte, kiedy zamiast prowadzić prace archeologiczne będziemy mieli więcej czasu by z Państwem się spotkać i porozmawiać o tym co my tu właściwie robimy i dlaczego to jest dla nas, a mam nadzieję, że także dla Państwa, ważne i interesujące.

Terenowym podsumowaniem projektu badawczego osady Sędyty będzie impreza historyczna, którą zorganizujemy w roku 2021.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s